Fazla kilolardan kurtaran, zayıflatan öneriler listesi

Listelik

Güne başlarken mutlaka kahvaltınızı yapmalısınız. Kahvaltıyı simit, poğaça, açma ve börek gibi yiyeceklerle yapmayınız.
Kahvaltıyı kayısı kıvamında ki yumurta yiyerek başlamalısınız. Çünkü bu şekilde yumurta yerseniz güne 400 gram eksik başlarsınız
Kahvaltı sofrasında maydanozu mutlaka bulundurun. Limon suyunu sıkarak bolca tüketin.
Ana öğünlere başlarken bir kase salata yiyin ve daha sonra diğer yemeklere geçin.
Her gün mutlaka 2 bardak yoğurt yemelisiniz. Özellikle öğlen ve akşam öğünlerinde çünkü yoğurt tok tutar ve acıkmanızı önler.
15 gün boyunca hayatınızdan pilav, makarna, tatlı, börek gibi hamur işlerini çıkartın ve bir dilim esmer ekmek ile idare edin.
Tek çeşit yemek kuralına uymalısınız ve öğlenleri tek çeşit yemek tüketmelisiniz.
Bu önerileri uygulayarak fazla kilolarınızdan kurtularak güzel bir vücuda sahip olabilir ve sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Kendinizi form da hissederek yaz için uygun bikiniler giyebilirsiniz.

 
2 . entry handan tarafından eklendi.        
Kilo vermeyi kolaylaştıran 6 besin.

Herkes bir kilo verme peşinde arkadaş, bilinçsiz yere vermeye çalışmayın bari kiloları.
O meşhur uzmanlara gidemiyor olabilirsiniz, o zaman bu besinleri dene ama bir anda da mucize bekleme.
Bu saydığım besinler senin fazla olan yağlarını hızlı bir şekilde yakmaya yardımcı olacaktır. Metabolizmanı hızlı çalıştıracaktır.

Yeşil çay.
Acı biber.
Süt ve süt ürünleri.
Zencefil.
Tarçın.
Keten tohumu.

 
3 . entry Çeviker tarafından eklendi.        
Diyet yapıp ya da yediklerine dikkat etmelerine rağmen kilo veremeyenler ''Su içsem yarıyor'' diyerek durumlarından yakınırlar. Bu yakınmanın arkasındaki neden, çoğu kez metabolizma hızının yavaş olmasıdır.

METABOLİZMA HIZI NEDİR?
Metabolizma hızı (BMH), fiziksel olarak dinlenir durumdayken vücudun harcadığı enerji miktarıdır. Bir kişinin 12 saat açlıktan sonra yatarak hiç hareket etmeden dinlenirken harcadığı enerjidir.

METABOLİZMA HIZININ DÜŞÜK OLMASININ SONUÇLARI NELERDİR?
BMH’nin yavaş olması az yemeye çalışmanıza rağmen kilo almanıza veya diyet yapsanız da yavaş kilo vermenize sebep olabilmektedir. Metabolizma hızınıza göre hesaplanmış bir diyet düzeniyle zayıflamaya başladığınız takdirde metabolizma hızınızın azalmasını engellemiş olursunuz. Ayrıca diyet sonunda ağırlık kaybının ne hızla olacağını da tahmin eder ve hayal kırıklığına uğramazsınız.

NASIL HESAPLANIR?
Bazal metabolizma hızıyla ilgili internette veya kitaplarda çeşitli formüller veriliyor ve günlük ne kadar kalori alınması gerektiği belirtiliyor. Ancak bu hesaplar doğru sonuç vermeyebilir. Aynı yaş, kilo ve boyda olan kadınlar üzerinde yapılan araştırmalarda formülle hesaplanan bazal metabolizma hızlarının 1400 kalori olduğu bulunmuş. Fakat yapılan gerçek metabolizma ölçümlerinde üç ayrı kişinin metabolizma hızları 1320, 1511, 1705 kalori saptanmış. Artık metabolizma ölçümünü doğru ve kolay yapan cihazlar var.

CİHAZLARIN YARARI.
Kişi bize başvurduğunda hemen bazal metabolizma ölçen cihazı kullanıyoruz. Gerçekten metabolizmanızın hızlı mı, yavaş mı çalıştığını öğreniyoruz. Bu ölçümden sonra ne kadar kalori alması gerektiğini biliyoruz ve uygun diyet programları oluşturuyoruz.

ÖLÇÜM NASIL YAPILIYOR?
Kişinin en az 10 saatlik açlık ve rahat kıyafetlerle gelmesini istiyoruz. Ölçüme başlamadan önce kişi bir yatağa uzanıp 10 dakika dinleniyor. Bu süre sonunda kalp atışları yavaşlıyor, kendini dinlenmeye alıyor. Bir maske takıldıktan sonra 15 dakika boyunca kişinin normal soluk alıp vermesini istiyoruz.

METABOLİZMA HIZINI ARTTIRMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?
Beslenmede yağ miktarı sınırlandırılmalı. Vücutta yağ yüzdesinin azalması metabolizma hızının artmasına sebep olacaktır. Yağ, vücutta kaslara oranla daha az enerji harcadığı için bazal metabolik hız azalır ve vücut ağırlığını korumak için daha az enerjiye gereksinim duyulur. Vücutta kas oranının artırılması da metabolizma hızının artmasına sebep olur. Yeterli protein tüketimi ve haftada 3 - 4 kez 40 dakika yapılacak düzenli egzersiz, vücutta kas kitlesinin artmasını sağlar. Az ve sık beslenme metabolizma hızının artmasını sağladığı için 6 - 7 öğün beslenme şeklini benimsemek gerekir. Öğünler arası uzun açlıklar sonucunda metabolizma hızı düşer. Bu nedenle, diyet yaparken meyve, küçük sandviçler, light yoğurt, ayran, kepekli bisküvi, kuru meyve gibi besinler ara öğün olarak seçilebilir. Günlük 2 - 2,5 litre sıvı tüketimi de vücutta metabolik işlemlerde de kullanılacağından önemlidir.

HIZLI KİLO VERMEK METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR.
Yaş: Yaşın ilerlemesiyle BMH yavaşlar. Yaş ilerledikçe menopoz gibi hormonal etkilerin yanında, yağ yüzdesinin artması, hareketin azalması gibi faktörler etkili olur.

Genetik: Özellikle ailede kilo fazlalığı varsa bireyler kilo almaya yatkın olurlar.

Cinsiyet: Erkeklerde kadınlara göre yağ oranı düşük, kas oranı yüksek olduğundan dolayı, erkeklerde metabolizma hızı kadınlara göre daha hızlıdır.

Diyet: Uzun süre kilo alıp vermek, sık sık diyet yapıp, kilo verip tekrar geri almak veya şok diyetlerle, sağlıksız zayıflama yöntemleri uygulayarak hızlı kilo vermek gibi faktörler metabolizmayı yavaşlatır.

Vücut ısısı: Vücut ısısının yükselmesi, metabolizma hızını artırır.

Vücut ağırlığı: Vücut ağırlığındaki artış sonucunda yağ yüzdesi artışıyla beraber metabolizma hızı azalır.

METOBOLİK HASTALIKLAR:
Metabolizma hızı, hipertermi (ateşli hastalıklar) ve hipertroidide artarken, hipotermi (soğuğa maruz kalma) ve hipotroidide azalır.
Önce doktor sonra diyetisyen Kilo almanızın nedeni fazla yeme ile alakalı olmayabilir. İlk önce kilo almanızın sebeplerinin neler olduğuna bakılması gerekir. Kişide tiroid hastalığı, böbrek üstü bezlerinden salgılanan hormonlarda bir eksiklik ya da metabolizmayı bozan bir hastalık da olabilir. Bu nedenle ilk başvurulacak kişiler dahiliye uzmanları ya da endokrinologlardır. Burada kişinin kan bulgularına bakılır, eğer metabolizmayı bozan bir etken varsa tedavi edilecektir. Metabolik açıdan hiçbir sıkıntı olmadığı takdirde doktor, diyetisyene yönlendirir.

 
4 . entry Karaca tarafından eklendi.        

En son oluşturulan listeler.

Listelik, kullanıcılar tarafından oluşturulan ve oylanan, içerikler ile para kazanılabilen ücretsiz bir liste platformudur.

Listelik ile her konuda bir liste oluşturabilir, mevcut listelere yeni öge/entry ekleyebilir, yorum yapabilir, mevcut liste ögelerini oylayabilir ve daha bir çok şey yaparak topluluğumuza katkıda bulunabilirsiniz.

İçeriklerinizi premium içerik olarak ekleyebilir ve satabilir, listelere entryler ekleyerek, yeni listeler oluşturarak veya diğer yöntemler ile kredi/puan kazanabilirsiniz. Kazandığınız kredi/puan bakiyeleriniz ile para kazanabilirsiniz. Hadi birlikte her şeyin listesini yapalım!

Kredi/Puan miktarınız

Kredi/Puan
0
Üst Bottom