• Biliyor musunuz? Kredi/Puan bakiyelerinizle Alışveriş sayfamızda bir çok ürünü indirimli veya ücretsiz olarak satın alabilirsiniz.

  • Biliyor musunuz? Listelikte Para kazanmanız mümkün, detaylar için bu linke tıklayabilirsiniz.

  • Biliyor musunuz? Listelere entry ekleyerek katkıda bulunabilir, bilgiler paylaşabilirsiniz.

  • Biliyor musunuz? 100 onaylı entry eklerseniz 'Onaylı Yazar' statüsünde olabilirsiniz, bu statüde entry'ler daha hızlı yayınlanır.

  • Biliyor musunuz? Aklınıza takılan tüm konular/sorular için S.S.S sayfamızda yanıt bulabilirsiniz.

ilginç bitkiler listesi

ilginç bitkiler konu başlığında oluşturulan listeye göz atın, liste için eklemeler yapın, içerikleri değerlendirin.

ilginç bitkiler listesi için eklenen 6 öge/entry var.

ilginç bitkiler listesi ile ilgili benzer listeler için tıklayın.

liste ile ilgili bildiğiniz şeyleri paylaşarak liste içeriğine katkı verebilir, listeyi geliştirmeye yardım edebilirsiniz!

Liste ve diğer yöntemlerle kredi/puan bakiyeleri kazanabilir veya Listelik alışveriş'te yapacağınız alışverişlerde indirim olarak kullanabilirsiniz.

 
1673875126373.png

Et Sever.
Böcekler dikkat: Venüs sinekkapanının menüsünde siz varsınız! Bu nedenle de sinek ya da ağustos böceği gibi yiyecekleri kendine çekmek için yapraklarının içindeki nektarı dışarı sızdırır. Her şeyden habersiz böcek tatlı nektarın cazibesine kapılarak çiçeğe konduğunda alarm tüyleri birbiri ardına harekete geçer ve 20 saniye içinde kapanır. Böcek mücadele ettikçe daha fazla tüye çarpar, bitki de avını sindirebilmek için sindirim özsuyu salgılar. Yaklaşık bir hafta sonra kapan tekrar açılır ve bitki yeniden saldırmaya hazırlanır.
 
Entry ile ilgili ne düşünüyorsun?
1673875154063.png

Geveze Ağaçlar.
Orman sessiz bir yermiş gibi görünebilir. Oysa bu, ağaçlar ve bitkilerin ‘’konuşmadığı’’ anlamına gelmez. Bazen kökler ve küflerden oluşan bir sistem aracılığıyla yeraltından birbirlerine mesajlar gönderirler. Mesela bir ağaç, yaprak yiyen böceklerin istilasına uğrarsa yakınlardaki ağaçlara kimyasal ve elektriksel sinyaller göndererek böcekleri hasta edecek bir asit türü üretmelerini söyler. Bazen de sağlıklı bir ağaç sıkıntıya düşen komşusuna besin maddeleri yollayabilir.
 
Entry ile ilgili ne düşünüyorsun?
1673875177974.png

Güçlü Hafıza.
Batı Avustralya üniversitesinden çevrebilimci Monica Gagliano, rahatsız edildiğinde yapraklarını kıvıran küstüm çiçeği üzerinde deneyler yaptı. Özel bir alet, yardımıyla küstüm çiçeklerini 60 kez nazikçe düşürdü. Bitki ilk birkaç seferde kendini korumaya alarak yapraklarını kapattı. Ancak bir süre sonra, sanki dürtmenin ona zarar vermediğini anlamış gibi tepki vermekten vazgeçti. Küstüm çiçekleri bir ay sonra bile kıvrılmalarına gerek olmadığını hatırlıyordu.
 
Entry ile ilgili ne düşünüyorsun?
1673875207107.png

Şekil Değiştiren.
Şili ve Arjantin’deki yağmur ormanlarında yetişen Boquila trifoliolata adlı sarmaşık türünün inanılmaz bir numarası var. Sarmaşığın yaprakları biçim, boyut, renk ve damar desenini değiştirerek etrafına dolandığı ağaçların, çalıların, hatta yakınlardaki bitkilerin yapraklarının şeklini alıyor.
 
Entry ile ilgili ne düşünüyorsun?
1673875232534.png

leş Kokulu Çiçek.
Kokusu, yumurtalarını ölü hayvanların üstüne bırakan sinek ve böcekleri kendine çeker. Kokunun cazibesine kapılan böcekler çiğ et arayışıyla pek çok kez ceset çiçeklerini ziyaret eder ve polenlerinin bitkiler arasında yayılmasını, böylece yeniden üremesini sağlar. Ceset çiçeği sadece 10 yılda bir kez çiçek açar.
 
Entry ile ilgili ne düşünüyorsun?
1673875259175.png

Raflesia.
Rafflesia, dünyanın en büyük çiçeğine sahip bitki cinsi. Bir hafta içinde çiçek açıp ikinci haftada da ölüyor. Genişliği 1 metreye kadar büyüyebilen Rafflesia’nın ağırlığı ise 11 kilograma kadar ulaşabiliyor. Kötü kokusundan dolayı bu çiçek de “Ceset Çiçeği” olarak adlandırılabiliyor.
 
Entry ile ilgili ne düşünüyorsun?

Listeler için yorumlar

Üst Bottom