Kösem Sultan
Listelik

Asıl adı Haseki Mah-Peyker Kösem Valide Sultan’dır. Devlet yönetiminde etkili olmuş Osmanlı'nın güçlü sultanlarından biri olan Kösem Sultan'ın Rum asıllı olduğu söylenmektedir. Devlet işleriyle yakından ilgilenmiş ve aynı zamanda hayırsever yönüyle de tüm halkın sevgisini kazanmıştır.

 
2 . entry şermin tarafından eklendi.        
Mihrimah Sultan
Listelik

Mihrimah Sultan Kanuni Sultan Süleyman'ın kızıdır. Babasının ölümünden sonra padişah olan kardeşi 2.Selim’in en yakın danışmanı olmuştur.

 
3 . entry şermin tarafından eklendi.        
Nurbanu Sultan
Listelik

Padişah 2. Selim’in döneminde devlet işlerinde etkili olmuş, oğlu 3. Murad tahta geçince bu etkisi daha da artmıştır.

 
4 . entry şermin tarafından eklendi.        
Safiye Sultan
Listelik

Safiye Sultan sadece devletin içerideki işleriyle değil ,dış işleriyle de yakından ilgilendi. İngiltere kraliçesi 1. Elizabeth ile mektuplaşmıştır. Sokullu Mehmed Paşa’yı öldürtmüş ve onun ölümünden sonra devlet işlerinde daha etkin bir rol almıştır ve etkileyici güzelliği ve zekasıyla herkesin dikkatini çekmiştir.

 
5 . entry şermin tarafından eklendi.        
Hürrem Sultan
Listelik

Hürrem Sultan Rutenya şimdiki adıyla Ukrayna’dan saraya getirilmiştir. Osmanlı’da ki Kadınlar Saltanatı dönemi Hürrem Sultan ile başlamıştır. Osmanlı’da devlet işleriyle uğraşan ilk kadındır.

 
6 . entry şermin tarafından eklendi.        

En son oluşturulan listeler.

Listelik, kullanıcılar tarafından oluşturulan ve oylanan, içerikler ile para kazanılabilen ücretsiz bir liste platformudur.

Listelik ile her konuda bir liste oluşturabilir, mevcut listelere yeni öge/entry ekleyebilir, yorum yapabilir, mevcut liste ögelerini oylayabilir ve daha bir çok şey yaparak topluluğumuza katkıda bulunabilirsiniz.

İçeriklerinizi premium içerik olarak ekleyebilir ve satabilir, listelere entryler ekleyerek, yeni listeler oluşturarak veya diğer yöntemler ile kredi/puan kazanabilirsiniz. Kazandığınız kredi/puan bakiyeleriniz ile para kazanabilirsiniz. Hadi birlikte her şeyin listesini yapalım!

Kredi/Puan miktarınız

Kredi/Puan
0
Üst Bottom