Paranoya belirtileri listesinde eklenen entryler
 
Paranoya, ruhsal bir bozukluktur. Aşağıdakilerden en az dördünün görüldüğü, başkalarının niyetini kötüye yoran belirtilerle karakterize bir dildir. Yeterli bir temele dayanmaksızın başkalarının kendisini sömürdüğünden, aldattığından, ya da kendisine zarar verdiğinden kuşkulanır.
Listelik

Sürekli kuşku durumu vardır. Çevresindekilerin kendisine zarar vereceği korkusu ve kuşkusu sürekli kafasını kurcalar.

Konuşurken dikkatli davranır. Konuşacaklarının aleyhine kullanılacağından korkar bu yüzden de dikkat eder ve sır vermez. Hatta yakın arkadaşlık kurmaz.

Yersiz öfke ve kin taşır. Sıkça öfke nöbetleri geçirir.

Geçinilmesi oldukça zor kişilerdir.

Paranoid düşüncelerin varlığı sıktır.

Paranoya içeriklerinde kıskançlık, şüphe sıkça yaşanır.

Paranoyak bireyler hayattan şüphe sıkça yaşanır.

Paranoyak bireyler hayattan zevk alamaz. Sürekli tetikte yaşar ve sıklıkla, paranoyanın yanında depresyon, kaybı bozuklukları, somataform bozukluk gibi daha pek çok ruhsal sorunu beraber yaşarlar.

Paranoya tedavisi;

Paranoyanın içeriği ve işlevine hastanın yaşına uygun olarak ilaç tedavisi yararlı olabilir. Ayrıca hastanın ailesi, çevresindekilerle de iş birliği sağlanarak hastaya yardımcı olunabilir.

Paranoya, hem paranoyak olan bireyi hem de onun çevresindekileri yoğun bir şekilde etkiler. Paranoid içerikli düşünceler, bireyi sürekli zarar göreceği konusunda korkutur. Bu da bireyi bir çare aramaya, kendisini koruma ihtiyacına yol açar.

Paranoyası olan birey mutlaka bir uzmana başvurmalıdır. Tedavi olmalı ve iyileşmelidir. Aksi takdirde paranoyalarla yaşamak hem onu hem de çevresindekileri oldukça zorlar.
 
2 . entry tayfur tarafından eklendi.        

Paranoya belirtileri listesiyle ilgili bildiklerinizi paylaşarak liste içeriğine katkıda bulunun.


Paranoya belirtileri listesine benzer listeler için tıklayın.

En son oluşturulan listeler.

Listelik, kullanıcılar tarafından oluşturulan ve oylanan, içerikler ile para kazanılabilen ücretsiz bir liste platformudur.

Listelik ile her konuda bir liste oluşturabilir, mevcut listelere yeni öge/entry ekleyebilir, yorum yapabilir, mevcut liste ögelerini oylayabilir ve daha bir çok şey yaparak topluluğumuza katkıda bulunabilirsiniz.

İçeriklerinizi premium içerik olarak ekleyebilir ve satabilir, listelere entryler ekleyerek, yeni listeler oluşturarak veya diğer yöntemler ile kredi/puan kazanabilirsiniz. Kazandığınız kredi/puan bakiyeleriniz ile para kazanabilirsiniz. Hadi birlikte her şeyin listesini yapalım!

Kredi/Puan miktarınız

Kredi/Puan
0
Üst Bottom