Vücudunuz hakkında bilmediğiniz gerçekler listesi

İnsan bedeni geceleri parlar.

İnsan bedeninin, insan gözünün göremeyeceği bir oranda ışık yaydığı, yapılan araştırmalarca öğrenildi ve bu araştırmalar sonucu ortaya çıkan parlayan insan bedenlerinin resimleri, Japon bilim adamlarınca yayınlandı. Bu resimlerde ilk kez biyoluminesans (karanlıkta ışık yayan) insan bedeni resimleri yayınlanmış oldu. Yıllardır her canlının etrafına ışık yaydığı bilinse de, ışık saçan insan bedeni bir kamerayla ilk kez kaydedilmiş oldu. Çok ilginçtir ki, en çok ışık saçan yerler, deneğin vücudunun termal olarak en çok faaliyet gösterdiği yerler değildi.
 
Mide her üç günde bir yeni bir mide zarı üretir.

Hava alanında güvenlik kontrolünde size sorun çıkartabilecek tek tehlikeli sıvı vardır, o da midenizde bulunur. Midemizdeki hücreler her türlü endüstriyel maddeyi ve metal tehditleri eritebilecek hidroklorik asit ve aşındırıcı bileşenler salgılar. Midenin içindeki bu duvar günlük yemeklerimizin öğütülmesini sağlar ama bunun yanında bu sıvıların mide zarına da zarar vermesini engeller.
 
Vücudumuzun duruş şekli hafızamızı etkiler.

Evlilik yıl dönümünüzü hatırlayamıyor musunuz? O zaman tek dizinizin üzerine çökmeyi deneyin. Hafızalarımız çoğunlukla vücudumuzun hareketleriyle etkileşim halindedir. Bir koku ya da bir ses, bizi birden çocukluğumuza götürebilir. Bu bağlantı çok bariz ya da çok alakasız bir şekilde olabilir. Son yıllardaki bazı araştırmalar bu ilişkileri açıklığa kavuşturuyor. 2007 yılının Ocak ayında yayımlanan bir makalede, geçmişe dair anılar ve hatıralar, o an vücudumuz nasıl duruyorsa tekrar o hale gelindiğinde daha rahat hatırlanabildiğini iddia ediyor.
 
Büyük beyin sıkışık bir diş yapısına sebep oluyor.jpg

Büyük beyin sıkışık bir diş yapısına sebep oluyor.

Evrim mükemmel değil. Eğer öyle olsaydı 20’lik dişlerimizin yerine kanatlarımızın olması gerekirdi. Bazen bazı türlerde gereksiz özellikler bulunabilir; çünkü çok fazla zararları olmuyor. Ancak bazen 20’lik dişler, dişçiler için para kaynağı olmaktan çıkıyor. Beyin büyüdükçe çene yapısı değişmeye başlıyor ve bu da ağzın içinde çok sıkışık bir diş yapısı oluşmasına sebep oluyor.
 
Sarışınların daha çok saçı var.

Saçınızın rengi, saçınızın ne kadar gür olacağını belirliyor. Ortalama bir insanın 100.000 saç teli bulunuyor. Her biri de kendi başına 20 saç teli üretebilme kapasitesine sahip. Sarışınların ortalama 146.000, esmerlerin 110.000, kumralların 100.000 ve kızıl saçlıların da ortalama 86.000 saç teli bulunuyor.
 
Orgazm olmak erkeklerde prostat kanserini önlüyor.

2003 ve 2004’te yapılan kapsamlı araştırmalara göre, 20’li, 30’lu ve 40’lı yaşlarında haftada 4 orgazm yaşayan orta yaşlı erkeklerin 3’te 1 oranında prostat kanserine yakalanmadıkları görüldü. Bazı araştırmacılar boşalma sırasında prostat kanserine yol açabilecek maddelerin temizlendiğini söylüyorlar.
 

Listelik'te Liste oluşturarak ve farklı aktivitelerle kredi/puan bakiyeleriyle para kazanabilir veya Listelik alışveriş'te yapacağınız alışverişlerde indirim olarak kullanabilirsiniz.

Sürprizlere hazır mısınız? Aklınıza takılanları sık sorulan sorular sayfamızda görebilirsiniz. Haydi hemen içerik ekleyin, puan/kredi kazanın ve alışveriş yapın!

Bu entry ile, eklediğiniz içeriği kendiniz yazdığınızı, başka kişilerin haklarını ihlal etmediğinizi ve katkılarınızı Creative Commons Attribution/Share-Alike Lisansı 3.0 ve GNU Özgür Belgeleme Lisansı ile yayımlamayı kabul ediyorsunuz. Köprü ya da URL kullanımları yeterli atıf olarak kabul edilir. * Lütfen eklediğiniz bilgiler için kaynak gösterin! * Telif hakları saklı eserlerin kopyalanması yasaktır! İçerik ekleme kılavuzumuza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Listelik Liste Botu, "Haber Listeleri" konu başlığına, Spor toto listesi ekledi.

Listelik Liste Botu, "Ev ve Yaşam Listeleri" konu başlığına, Gri liste ekledi.

Bu ürünler ilginizi çekebilir!

Kadınlar İçin, Siyah Renkli, Kışlık, Termal, Sıcak Tutan İçlik Tayt
Listelik'te puan toplayarak Kadınlar İçin, Siyah Renkli, Kışlık, Termal, Sıcak Tutan İçlik Tayt ürününü indirimli fiyatlarla satın alabilirsiniz. Detaylar için tıklayınız.
Siyah Metal Çerçeveli, Mor, Unisex Güneş Gözlüğü
Listelik'te puan toplayarak Siyah Metal Çerçeveli, Mor, Unisex Güneş Gözlüğü ürününü indirimli fiyatlarla satın alabilirsiniz. Detaylar için tıklayınız.
Sarı Metal Çerçeveli, Kahverengi, Unisex Güneş Gözlüğü
Listelik'te puan toplayarak Sarı Metal Çerçeveli, Kahverengi, Unisex Güneş Gözlüğü ürününü indirimli fiyatlarla satın alabilirsiniz. Detaylar için tıklayınız.
Sarı Metal Çerçeveli, Mor, Unisex Güneş Gözlüğü
Listelik'te puan toplayarak Sarı Metal Çerçeveli, Mor, Unisex Güneş Gözlüğü ürününü indirimli fiyatlarla satın alabilirsiniz. Detaylar için tıklayınız.
Tel Çerçeveli, Siyah, Unisex Güneş Gözlüğü Model 2
Listelik'te puan toplayarak Tel Çerçeveli, Siyah, Unisex Güneş Gözlüğü Model 2 ürününü indirimli fiyatlarla satın alabilirsiniz. Detaylar için tıklayınız.

Bu pazaryeri ilanlarından faydalanabilirsiniz!

Beyaz eşya bakım ve onarım servisi K
Beyaz eşya tamiri ve bakım servisi çözümleri...
Ankastre fırın ve ocak bakım ve onarım servisi K
Ankastre fırın ve ocak tamiri ve bakım servisi çözümleri...
Bulaşık makinesi bakım ve onarım servisi K
Bulaşık makinesi tamiri ve bakım servisi çözümleri...
Buzdolabı bakım ve onarım servisi K
Buzdolabı tamiri ve bakım servisi çözümleri...
Çamaşır makinesi bakım ve onarım servisi K
Çamaşır makinesi tamiri ve bakım servisi çözümleri...

Biliyor musunuz?

100 onaylı entry eklerseniz 'Onaylı Yazar' statüsünde olabilirsiniz, bu statüde entry'ler otomatik yayınlanır.

Listelere entry ekleyerek katkıda bulunabilir, bilgiler paylaşabilirsiniz.

Galeriler'de oluşturulan albümlere yeni medya öğeleri ekleyebilirsiniz.

Pazaryeri'nde kendi ilan, ürün veya hizmetlerinizi yayınlayabilirsiniz.

Kredi/Puan bakiyelerinizle Alışveriş sayfamızda bir çok ürünü indirimli veya ücretsiz olarak satın alabilirsiniz.

Listelikte Para kazanmanız mümkün, detaylar için bu linke tıklayabilirsiniz.

Aklınıza takılan tüm konular/sorular için S.S.S sayfamızda yanıt bulabilirsiniz.

Listelik'ten tam olarak faydalanmak için üye olmanızı tavsiye ederiz.

Üst Bottom