Terk edilmiş ve çürümeye binmiş binalar, Avrupa’da insanlar tarafından elden geçiriliyor ve sosyal merkez olarak kullanılıyor. Birçok ülkede bunu yapmak yasakken bazılarında serbest.
Listelik

1- İngiltere

Terk edilen konutları işgal etmek İngiltere’de suç olarak kabul ediliyor. Gerekli yasal şartları yerine getirerek ticari faaliyetlerde kullanmak isteyenler ceza almıyor ve binadan çıkartılmaları için mahkeme kararı gerekiyor.

2- Fransa – 59 Rivoli

Fransa’da ise terk edilmiş binaları işgal etmek, 48 saat süre geçirilirse suç değil. İşgal edilen binalar arasında en meşhur olan LesFrigos ve 59 Rivoli yasal olarak işgalcilerin kontrolü altında. Bu binalar atölye ve sosyal merkez olarak kullanılıyor.

3- İspanya – Can Masdeu

İspanya’nın meşhur işgalci binası Can Masdeu daha önce bir hastaneydi. İşgalcilerin herhangi bir yasal hakkı yok ama mülk sahibi binayı kullanmalarına izin veriyor.

4- İtalya – Forte Prenestino

İtalya’da işgal edilen evler genellikle kültür merkezi olarak kullanılıyor. En büyük işgalci binası olan Forte Prenestino, eskiden bir askeri kışlaydı. Binlerce dinleyici bir araya geliyor ve sık sık konserler düzenleniyor.

5- İstanbul – Don Kişot Sosyal Merkezi

Ülkemizde bu akım pek fazla değil maalesef. İstanbul ve Ankara’da birkaç mekan bulunuyor. Bunların arasında en bilineni Kadıköy’de bulunan Don Kişot Sosyal Merkezi. Mekanda atölyeler bulunuyor ve gün içerisinde çeşitli gösteriler yapılıyor.

 
2 . entry mumun tarafından eklendi.        
YouTube’de yabancı videolar Türkçe alt yazılı nasıl izlenir?

Dünyanın en büyük video kütüphanesi olan YouTube, size birçok konuda fazlasıyla video seçenekleri sunabiliyor. Sinemadan müzik sektörüne, oyunlardan teknolojiye kadar sayısız video var.

Tabii bu videoların büyük kısmı Türkçe değil ve İngilizce seviyesi pek iyi olmayanlarımız da var. Tabii tek seçenek İngilizce değil. İşte bu gibi durumlar için YouTube’un alt yazı özelliği bulunuyor.

Peki bu özellik nasıl aktif edilir, bu haberimizde size bundan bahsedeceğiz.

1. Eğer açtığınız videonun sağ alt kısmında “subtitle” seçeneği varsa, önce buna tıklayarak aktif hale getirin.

2. Ardından ayarlar simgesine tıklayınca karşınıza seçenekler gelecek.

3. Subtitles başlığından tıklayınca karşınıza bu ekran geliyor. Alt kısımda Auto-translate seçeneğini işaretlerseniz karşınıza seçenekler geliyor.

4. Auto-translate’e tıkladığınızda da birçok dil seçeneğinin arasında Türkçe'nin de olduğunu göreceksiniz.

5. Buradan seçim yaparak yabancı dilde videoları Türkçe alt yazı desteğiyle izleyebilirsiniz.

 
3 . entry eda tarafından eklendi.        
Android telefonların gizli menüsüne ulaşmak için ne yapılmalı?

Android telefonların gizli menüsüne ulaşmak için öncelikle Galaxy S5 veya Galaxy Note 3 ile telefon arama ekranındayken #0# yazın.

 
4 . entry eda tarafından eklendi.        
Rusya Pluton’dan daha büyük bir yüz ölçümüne sahiptir.
Listelik

 
5 . entry yurdun tarafından eklendi.        
İrlandalı fotoğrafçı Kevin Abosch’un çektiği bu patates fotoğrafı 1 Milyon Euro’ya Avrupalı bir iş adamına satıldı.
Listelik

 
6 . entry yurdun tarafından eklendi.        
Köpekler doğdukları andan itibaren insanlara karşı sevgi duyarlar. Bu şekilde dünyaya gelen tek hayvan türü köpektir.
Listelik

 
7 . entry yurdun tarafından eklendi.        
Nikola Tesla’nın, Wardenclyffe adındaki kulenin yapımına maddi destek gelseydi, günümüzde insanlar elektriği ücretsiz bir şekilde kullanabilecekti.
Listelik

 
8 . entry yurdun tarafından eklendi.        
Dünyaya her gün 1.750.000 yıldırım düşmektedir. Bunlardan birinin insana çarpma olasılığı 600 binde birdir.
Listelik

 
9 . entry yurdun tarafından eklendi.        

En son oluşturulan listeler.

Listelik, kullanıcılar tarafından oluşturulan ve oylanan, içerikler ile para kazanılabilen ücretsiz bir liste platformudur.

Listelik ile her konuda bir liste oluşturabilir, mevcut listelere yeni öge/entry ekleyebilir, yorum yapabilir, mevcut liste ögelerini oylayabilir ve daha bir çok şey yaparak topluluğumuza katkıda bulunabilirsiniz.

İçeriklerinizi premium içerik olarak ekleyebilir ve satabilir, listelere entryler ekleyerek, yeni listeler oluşturarak veya diğer yöntemler ile kredi/puan kazanabilirsiniz. Kazandığınız kredi/puan bakiyeleriniz ile para kazanabilirsiniz. Hadi birlikte her şeyin listesini yapalım!

Kredi/Puan miktarınız

Kredi/Puan
0
Üst Bottom