öğrenildiğinde insanı geliştiren bilgiler listesi

öğrenildiğinde insanı geliştiren bilgiler listesi için eklenen 28 entry bulunmaktadır.
 

terk edilmiş ve çürümeye binmiş binalar, avrupa’da insanlar tarafından elden geçiriliyor ve sosyal merkez olarak kullanılıyor. birçok ülkede bunu yapmak yasakken bazılarında serbest.
Listelik

1- ingiltere

terk edilen konutları işgal etmek ingiltere’de suç olarak kabul ediliyor. gerekli yasal şartları yerine getirerek ticari faaliyetlerde kullanmak isteyenler ceza almıyor ve binadan çıkartılmaları için mahkeme kararı gerekiyor.

2- fransa – 59 rivoli

fransa’da ise terk edilmiş binaları işgal etmek, 48 saat süre geçirilirse suç değil. işgal edilen binalar arasında en meşhur olan lesfrigos ve 59 rivoli yasal olarak işgalcilerin kontrolü altında. bu binalar atölye ve sosyal merkez olarak kullanılıyor.

3- ispanya – can masdeu

ispanya’nın meşhur işgalci binası can masdeu daha önce bir hastaneydi. işgalcilerin herhangi bir yasal hakkı yok ama mülk sahibi binayı kullanmalarına izin veriyor.

4- italya – forte prenestino

italya’da işgal edilen evler genellikle kültür merkezi olarak kullanılıyor. en büyük işgalci binası olan forte prenestino, eskiden bir askeri kışlaydı. binlerce dinleyici bir araya geliyor ve sık sık konserler düzenleniyor.

5- istanbul – don kişot sosyal merkezi

ülkemizde bu akım pek fazla değil maalesef. istanbul ve ankara’da birkaç mekan bulunuyor. bunların arasında en bilineni kadıköy’de bulunan don kişot sosyal merkezi. mekanda atölyeler bulunuyor ve gün içerisinde çeşitli gösteriler yapılıyor.

 

youtube’de yabancı videolar türkçe alt yazılı nasıl izlenir?

dünyanın en büyük video kütüphanesi olan youtube, size birçok konuda fazlasıyla video seçenekleri sunabiliyor. sinemadan müzik sektörüne, oyunlardan teknolojiye kadar sayısız video var.

tabii bu videoların büyük kısmı türkçe değil ve ingilizce seviyesi pek iyi olmayanlarımız da var. tabii tek seçenek ingilizce değil. işte bu gibi durumlar için youtube’un alt yazı özelliği bulunuyor.

peki bu özellik nasıl aktif edilir, bu haberimizde size bundan bahsedeceğiz.

1. eğer açtığınız videonun sağ alt kısmında “subtitle” seçeneği varsa, önce buna tıklayarak aktif hale getirin.

2. ardından ayarlar simgesine tıklayınca karşınıza seçenekler gelecek.

3. subtitles başlığından tıklayınca karşınıza bu ekran geliyor. alt kısımda auto-translate seçeneğini işaretlerseniz karşınıza seçenekler geliyor.

4. auto-translate’e tıkladığınızda da birçok dil seçeneğinin arasında türkçe'nin de olduğunu göreceksiniz.

5. buradan seçim yaparak yabancı dilde videoları türkçe alt yazı desteğiyle izleyebilirsiniz.

 

android telefonların gizli menüsüne ulaşmak için ne yapılmalı?

android telefonların gizli menüsüne ulaşmak için öncelikle galaxy s5 veya galaxy note 3 ile telefon arama ekranındayken #0# yazın.

 

rusya pluton’dan daha büyük bir yüz ölçümüne sahiptir.
Listelik

 

irlandalı fotoğrafçı kevin abosch’un çektiği bu patates fotoğrafı 1 milyon euro’ya avrupalı bir iş adamına satıldı.
Listelik

 
üst bottom