Listelik

1- Türlerin Kökeni – Charles Darwin
İngiliz doğa tarihçisi Charles Darwin tarafından 24 Kasım 1859’da yayınlanmıştır. Kitabın orijinal ismi ” Doğal Seçim Yoluyla Türlerin Kökeni ya da Hayat Kavgasında Avantajlı Irkların Konumu Üzerine ”'dir.
2- Komünist Manifesto – Karl Marx-Friedrich Engels
Karl Marx ve Friedrich Engels´in, Komünistler Birliği oluşumunu ele alarak yazdıkları Komünist Manifesto, 1948 yılında bütün Avrupa'nın devrimci ayaklanmalarıyla çalkantıda olduğu bir zamanda Londra’da basılmıştır. Bilimsel sosyalizmin siyaset sahnesine çıkışının ilk ciddi yapısı olarak gösterildi.
3- Rüyaların Yorumu – Sigmund Freud
Freud, önemli eserinde aslında en karmaşık rüyaların bile bir şekilde yorumlanabileceğini gösterdi. Freud kitabında rüyayı isteklerin gerçekleşmesi olarak yorumlar. Rüya ile ilgili her şeyin, rüyaya neyin sebep olduğundan tutun kontrol altına almaya kadar her şeyi titizlikle ele almıştır.
4- Gerilla Savaşı – Ernesto “Che” Guevera
“Bu, halk mücadelesinin herhangi bir anında, gerilla topraklarının içinde ve dışındaki sivil örgütlenmenin şemasıdır. Tüm bu anlatılanları en üst derecede mükemmelleştirmenin olanakları mevcuttur; bir kez daha tekrarlıyorum, benim ağzımdan konuşan küba devrimi deneyimimizdir, yeni deneyimler bu kavramları değiştirebilir ve iyileştirebilir. Burada verdiğimiz bir şemadır, bir kutsal kitap değil.”
-Ernesto Che Guevara-
5- Sivil İtaatsizlik – Henry David Thoreau
Henry David Thoreau, Amerika’da kapitalizmin hızla gelişmesinden rahatsız olur ve göl kıyında bir köye yerleşir. Yeni yaşam yerinde doğal çevreyle ilgili düşüncelerini kaleme alır. Kitabında bazen toplumsal sorunlara da değinir.
6- Kadın Haklarının Savunusu – Mary Wollstonecraft
Liberal feminizm, kadının özel alanına müdahaleye karşı çıkarak, tek başına kendisini geliştirebileceğini savunan Liberal Feminizm, 1970’li yıllarda ortaya çıkmaya başlamıştır. Liberal Feminizm’in en büyük savunucularından birisi de Mary Wollstonecraft olarak bilinir. 3 Ocak 1972 yılında yazdığı kitapla birlikte feminist düşünce için idollerden birisi haline gelmiştir.
7- Milletlerin Zenginliği – Adam Smith
Adam Smith yazdığı kitapla birlikte serbest piyasanın günümüzde gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Kitap, kapitalizmin babası olarak da görülür.

 
2 . entry levent tarafından eklendi.        

En son oluşturulan listeler.

Listelik, kullanıcılar tarafından oluşturulan ve oylanan, içerikler ile para kazanılabilen ücretsiz bir liste platformudur.

Listelik ile her konuda bir liste oluşturabilir, mevcut listelere yeni öge/entry ekleyebilir, yorum yapabilir, mevcut liste ögelerini oylayabilir ve daha bir çok şey yaparak topluluğumuza katkıda bulunabilirsiniz.

İçeriklerinizi premium içerik olarak ekleyebilir ve satabilir, listelere entryler ekleyerek, yeni listeler oluşturarak veya diğer yöntemler ile kredi/puan kazanabilirsiniz. Kazandığınız kredi/puan bakiyeleriniz ile para kazanabilirsiniz. Hadi birlikte her şeyin listesini yapalım!

Kredi/Puan miktarınız

Kredi/Puan
0
Üst Bottom