Gezi parkı olayına benzer dünyadaki ayaklanmalar listesi

Yunanistan Ayaklanması – 2008
Listelik
Takvimler 6 Aralık 2008’i gösterdiğinde Yunanistan polisleri 15 yaşındaki Alexandros Grigoropoulos öldürünce ayaklanmalar başladı. Atina’nın her tarafı savaş alanına dönüştü ve kısa bir sürede tüm dünyada ses getirdi. Selanik’e de sıçrayan olayların bir diğer nedeni de işsizlik ve ekonomik sıkıntılardı.

 
2 . entry Tunahan61 tarafından eklendi.        
Mısır Devrimi – 2011
Listelik

25 Ocak 2011 yılında başlayan olayların sebepleri arasında birçok ülkede yaşanan özgürlük, ekonomik kriz ve işsizlik vardı. Mısır tarihinin gelmiş geçmiş en büyük ayaklanmasıdır. Ayaklanmalara karşı koyamayan Mısır cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek istifa etmiştir.

 
3 . entry Tunahan61 tarafından eklendi.        
Suriye İç Savaşı – 2011
Listelik
Ayaklanmanın başlangıcı 15 Mart 2011’dir. Olaylar çok geçmeden bütün ülkeyi kasıp kavurmuştur. Hala günümüzde devam ediyor ve savaşa dönmüştür. Yine ayaklanmanın asıl sebepleri arasında ekonomik kriz, işsizlik ve özgürlük vardı. Ama ayaklanmaların asıl sebebi olarak göstericilerin 1971 yılından beri iktidarda bulunan Beşar Esad’ın ve 1963 yılından beri iktidar olan Baas Partisinin istifasını istemesidir.

 
4 . entry Tunahan61 tarafından eklendi.        
ABD Ayaklanması – 2014
Listelik

18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown’ı öldüren polisin ceza almaması sonrasında halk, başta New York ve başkent Washington olmak üzere ABD'nin birçok bölgesinde sokağa döküldü.

 
5 . entry Tunahan61 tarafından eklendi.        
Yasemin Devrimi – 2010
Listelik

2010 Kasım’da polisin bir meyve satıcısının arabasına el koymasından sonra olaylar patlak verdi. Arabanın sahibi kendini yakınca ayaklanmalar başladı. Ekonomik kriz, işsizlik ve özgürlük gibi sebeplerde olayların büyümesine sebep olmuştur. 23 senedir Tunus'u yöneten Zeynel Abidin Bin Ali'nin ülkeyi terk etmesinden sonra olaylar sona ermiştir.

 
6 . entry Tunahan61 tarafından eklendi.        

En son oluşturulan listeler.

Listelik, kullanıcılar tarafından oluşturulan ve oylanan, içerikler ile para kazanılabilen ücretsiz bir liste platformudur.

Listelik ile her konuda bir liste oluşturabilir, mevcut listelere yeni öge/entry ekleyebilir, yorum yapabilir, mevcut liste ögelerini oylayabilir ve daha bir çok şey yaparak topluluğumuza katkıda bulunabilirsiniz.

İçeriklerinizi premium içerik olarak ekleyebilir ve satabilir, listelere entryler ekleyerek, yeni listeler oluşturarak veya diğer yöntemler ile kredi/puan kazanabilirsiniz. Kazandığınız kredi/puan bakiyeleriniz ile para kazanabilirsiniz. Hadi birlikte her şeyin listesini yapalım!

Kredi/Puan miktarınız

Kredi/Puan
0
Üst Bottom