evde cilt bakımı hakkında bilgiler listesi

evde cilt bakımı hakkında bilgiler listesi için eklenen 1 entry bulunmaktadır.
 

Listelik

cildinizdeki siyah noktalardan da kendiniz evde kurtulmak istiyorsanız önce gözeneklerin açılması için buhardan yararlanmalısınız. bu işlemi şu şekilde yapabilirsiniz: bir tencereye 3 parmak su koyup kaynattıktan sonra ocaktan alın. daha sonra yüzünüzü10-15 dakika süreyle 30-35 cm kadar yükseklikten bu tencerenin buharına tutun. ardından yumuşayıp gözenekleri açılan cildinizdeki siyah noktaları tahriş etmeyecek kadar sıkarak temizleyebilirsiniz. bu temizleme işlemi de bittikten sonra gözeneklerin kapanması için yüzünüzü soğuk suyla yıkayıp kuruladıktan sonra nemlendirici bir krem sürün.

cildinizin daha canlı, parlak, sağlıklı, pürüzsüz ve genç görünmesi için yalnızca bu gibi uygulamalardan faydalanmak yetmez elbette. bunların yanı sıra yediklerimize de dikkat etmeli; çay, kahve, alkol tüketimini en aza indirmeli, vücuttaki toksinlerin atımı için düzenli egzersiz yapmalı, düzenli olarak uyumalı, sigaradan, aşırı yağlı ve hazır gıdalardan uzak durmalı ve güneşin zararlı ışınlarına karşı da cildin korunmasını sağlamalıyız. fazla kurutmayan, yumuşatıcı içeren bir sabun ve iyi bir nemlendirici yeterli olacaktır.

cildin temizliği ve nemlendirilmesi düzenli olarak yapıldıktan sonra evde hazırlanabilecek doğal maskelerle kırışıklıkların görünümü azaltılabilir, sivilce ve siyah noktaların oluşumu engellenebilir ve cildin daha parlak ve pürüzsüz görünmesi sağlanabilir. cildi hem besleyen hem de pürüzsüz görünmesini sağlayan yoğurt maskesi hazırlanması da kolay olduğundan en çok tercih edilen maskeler arasında yer alıyor.

kırışıklıkların oluşma sebebi cildin çok fazla kuruması ve yaşın da etkisiyle esnekliğini kaybetmesidir. cilt düzenli olarak iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilirse kırışıklıkların oluşumu geciktirilebilir ve bunun yanı sıra havanın güneşli olup olmamasına bakılmaksızın dışarı çıkarken yüksek koruyuculu bir güneş kremi kullanılırsa da kırışıklıkların oluşumu engellenmiş olabilir.

hava kirliliği gibi çevresel faktörler ile cilt gözeneklerinde aşırı yağın birikmesi de siyah nokta ve sivilce oluşumuna sebep olur. bu nedenle de cildi temiz tutmak; yağı ve kiri temizleyerek cildin nefes almasını sağlamak önemlidir. cildiniz eğer yağlı ise her gece yatmadan önce ve sabah kalkınca olmak üzere günde en az 2 defa cildin yağının temizlenmesi gerekir. bunun için evde hazırlayabileceğiniz kolay maske tariflerinden bazıları şu şekildedir:
evde yapılan derinlemesine temizlik maskesi;
malzemeler:
yarım limon, 1 paket kuru maya, 2 küçük kap, çatal, kaşık ve ılık su
kaplardan birine limonu sıkın. diğerine kuru mayayı boşaltıp üzerine 2 kaşık ılık su ekleyin ve bir çatal yardımıyla macun kıvamına gelene kadar karıştırın. daha sonra sıktığınız limon suyunu yavaş yavaş mayanın üstüne dökerek karıştırın. yüzünüzü bol suyla iyice yıkadıktan sonra hazırladığınız maskeyi sürüp 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yeniden yıkayınız.
evde yapılan akne maskesi;
malzemeler:
2 kap çilek, yarım kap yoğurt, karıştırıcı, nemlendiricili sabun
çilekler ile yoğurdu blender ya da rondoya atarak birlikte iyice karıştırın. püre kıvamında bir karışım oluşacaktır; bunu temiz bir kaba alın. yüzünüzü nemlendirici içeren bir sabunla iyice yıkadıktan sonra maskenizi uygulayın. maske yüzünüzdeyken çok fazla mimik yapmamaya çalışın. maskeyi 30 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz.
evde yapılan nemlendirici yüz maskesi;
malzemeler:
taze portakal suyu, yoğurt, badem yağı ve bal
2 yemek kaşığı yoğurt, 2 yemek kaşığı portakal suyu ve 1 çay kaşığı badem yağını bir kap içerisinde iyice karıştırın. yüzünüzü yıkayıp kuruladıktan sonra hazırladığınız maskeyi yüzünüze ve boynunuza doğru eşit miktarda dağıtarak sürün. 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz.
göz altları ve çevresinde bulunan deri çok ince olduğundan kırışıklık oluşumuna daha yatkındır. birçok farklı kozmetik markasının bu bölgeye özel olarak üretilmiş nemlendiricili kremlerini bulabilirsiniz.

 
üst bottom