El sağlığı kadar ayak sağlığı da çok önemlidir.
Listelik

Ellerimize daha önem göstermemizin nedeni açık bir şekilde olması olabilir. Ama ayaklarımız sürekli kapalı olduğu için pek önem göstermeyiz. Yaz ayları geldiğinde ayaklarımız göz önüne çıktığı için ayak bakımı da yapılmaya başlanır. Manikür kadar pedikürde önemli bir hale gelir.
Peki pedikürü nasıl yapacağız ?
Gelin şimdi bunu konuşalım. Kullanacağımız malzemeleri sıralarsak ; kağıt törpü, ayaklarımızın sığacağı plastik leğen, topuk törpüsü, oje, aseton, kağıt havlu ve kolonya yeterli olacaktır. Pedikürümüzü yaparken öncesinde duşa girmemiz yerinde bir karar olacaktır. Nedeni; duşta ayak topuğumuz çok yumuşar. Aynı zamanda tırnaklar esneme gösterir. Onun ardından leğenin içine ılık su koyalım. Ilık suyun içine biraz bulaşık deterjanı ya da sıvı sabun koyalım. Ayaklarımız on dakika boyunca suyun içinde kalmalıdır. Çünkü ayaklarımızın yumuşaması gerekir. Ardından ayak tırnaklarımızı keselim ama çok derinden kesmemeye dikkat edelim. Kağıt törpüyle tırnaklarımızı istediğimiz şekilde törpüleyelim. Metal yerine son zamanlarda çıkan kağıt törpü kullanmamız daha sağlıklı olacaktır. Tırnaklarımızı törpüledikten sonra tırnak etlerimizi geriye doğru itmeliyiz. Ve fazlalıkları kesmeliyiz. Keserken çok fazla derinden kesip tırnaklarımızı kanatmamalıyız. Ayak topuklarımız ne ıslak ne de kuru olmalıdır. Topuk törpüsüyle ovalamalıyız. Bu sayede topuklarımız yumuşacık olacaktır. Topuklarımıza ardından vazelin sürmemiz kalıcı yumuşaklığa neden olur. Bu işlemler bittikten sonra ayaklarımıza kolonya dökmeliyiz. Çünkü kolonya mikropları öldürür. Ardından istediğimiz renk ojeyi sürebiliriz. Ojelerimizin parmaklara yapışmaması için parmak aralarına pamuklar koymamız gerekir. Pedikürümüz bittikten sonra kullandığımız malzemeleri kolonya silmeliyiz. Bu şekilde mikropları öldürmeliyiz. Ayaklarımıza haftada iki kere limon ve sirke kullanmamız sayesinde ayaklarımız daha parlak ve temiz olur.

 
2 . entry zumrut tarafından eklendi.        
Evde pedikür nasıl yapılır?

En ihmal ettiğimiz organlarımızdan olan ayaklarımızın bakımını ve pedikürünü de ellerimize oranla daha az önemsiyoruz. Aman nasılsa kimse görmüyor diye yaz ayları dışında pedikür yaptırmaya üşeniyoruz ya da sırf onun için kuaförlere gitmeye gerek duymuyoruz. Ama pedikür için kuaförlere gitmeye hiçte gerek yok hanımlar, evde rahatlıkla kendimiz pedikürümüzü yapabilir hem kalkıp onca yol gitmekten hem de para harcamaktan kurtulmuş oluruz. Eğer sizde benim gibi kendi pedikürünüzü kendiniz yapmayı tercih edenlerdenseniz aşağıda yazacaklarımı hemen uygulamaya başlayın ve yumuşacık ve bakımlı ayaklarınıza merhaba deyin. Pedikür yapmanın en uygun zamanı banyo sonrasıdır. Derileriniz yumuşadığı İçin hem size daha kolaylık sağlar hem de daha verimli bir iş çıkarmanıza yardımcı olur. O zaman haydi başlayalım.

– İlk aşamada ojeniz var ise çıkarın.

– Ayaklarınızın sığacağı büyüklükte kabın içine yakmayacak sıcaklıkta su koyun. Bu suyun içine yumuşatıcı etkisi olan bakım ürünleri ekleyebilirsiniz. Eğer evde bu tür ürünleriniz yok ise kabartma tozu eklemenizde aynı etkiyi verecektir. Ayaklarınızı bu suyun içinde 10-15 dakika bekletin.

- Ayak törpüsüyle ölü derilerinizden kurtulun. Ponza taşı da kullanabilirsiniz.

- Tırnaklarınızı kesin. Tırnaklarda batmayı önlemek için her zaman düz kesin ve tırnak törpüsü ile düz bir şekilde törpüleyin. (Törpüyü tek bir yönde hareket ettirin).

- Tırnak kenarınızdaki derileri kesebilirsiniz ya da pamuklu çubuk ile itebilirsiniz.

- Ayaklarınızı ve tüm tırnak çevrelerinizi nemlendirici bir krem ile ovarak nemlendirin. Vazelinle de ovabilirsiniz. Vazelin çatlamış topuklarınıza iyi gelecektir.

-Eğer isterseniz tırnaklarınıza parlatıcı ya da oje sürebilirsiniz.

İşte pedikürümüz tamamlandı arkadaşlar…

 
3 . entry Heper tarafından eklendi.        

En son oluşturulan listeler.

Listelik, kullanıcılar tarafından oluşturulan ve oylanan, içerikler ile para kazanılabilen ücretsiz bir liste platformudur.

Listelik ile her konuda bir liste oluşturabilir, mevcut listelere yeni öge/entry ekleyebilir, yorum yapabilir, mevcut liste ögelerini oylayabilir ve daha bir çok şey yaparak topluluğumuza katkıda bulunabilirsiniz.

İçeriklerinizi premium içerik olarak ekleyebilir ve satabilir, listelere entryler ekleyerek, yeni listeler oluşturarak veya diğer yöntemler ile kredi/puan kazanabilirsiniz. Kazandığınız kredi/puan bakiyeleriniz ile para kazanabilirsiniz. Hadi birlikte her şeyin listesini yapalım!

Kredi/Puan miktarınız

Kredi/Puan
0
Üst Bottom