Evlilik bir sanattır.
Listelik

Uzmanlar evlilik konusundaki görüşlerini açıkladı ve evliliğin iki bireyin bir araya gelerek biz olabilme sanatı olduğunu dile getirdiler.

Tek yaşamaya alışmış olan kişiler ya da aynı evi paylaştığı ailesine alışmış kişiler evlenirken bir hayli zorluk çeker ve alışma sürecinde ufak tefek pürüzler çıkabilir.

Bay ya da bayanların yaşamlarına yön vermeleri uzun yıllar sürebilir ve bu durum onlar için hiçte kolay olmaz. Türk toplumuna göre evlilik öncesi istisnalar hariç birlikte bir evde yaşamak imkansız olduğu gibi düğünden sonra aynı evde yaşar ve alışmak için zor zamanlar geçirebilirler. Evlilikten beklenti her birey için farklı olduğu gibi evlilikte yaşanan sorunlar da farklılık göstermektedir.

Evliliğin başlangıçlarında maddi özgürlüğü olan bayanlarda evi idare etmek isteyebilir ya da erkekler ailesinin evin de babasının sözü geçtiği için kendi evliliklerinde de kendilerini babasının hareketlerini uygulayabilirler. Bu durum oldukça yanlış olup herkes için sıkıntılı dönemleri yaşatabilir. Evlilik iki kişinin tek beden olmasıyla kurulan bir sanattır. Bu sanatı bay ve bayan olarak iki kişi yönetir ve uygular. İnce işleyerek güzel temelleri kurmanız dileğiyle.

 
2 . entry mete tarafından eklendi.        
Evlilik ne kadar güzel umutlarla başlasa da ileri dönemler de inişler ve çıkışlar mutlaka olacaktır.
Listelik

Eşler birbirlerine karşı sevgi, şefkat ve ilgi gibi ihtiyaçları gidermek amacı ile çıktıkları bu uzun serüven de kadınların eşlerine gösterdikleri sevgi dilini doğru bir şekil de seçmesi gerekmektedir. Kadın kocasına karşı aşırı koruyucu ya da hükmetmeye çalışması yanlış bir davranış biçimi olduğu gibi kocasını da evden ve kendinden uzaklaşmasına sebep olabilir.

Unutmamalısınız ki evlilikte sevgi ve saygıyı bulamayan bir erkek başka kadınlar da bunu arayabilir ve yönelebilir. Kadınlar içgüdüsel olarak çocuğunun olduğunu ve annelik görevini kendilerine has bilmektedirler. Sosyal hayatların da dahi herkesin yardımına koşar ve onlara kol kanat gererler. Bu tür bayanlar da evlenip anne olduktan sonra eşlerini bir hayat arkadaşı rolünden çıkararak onları da çocukları olarak görürler. Erkekler ise bu gibi durumlar da eşini annesine benzeterek koruyucu, kollayıcı ve şefkatli olduğunu görerek hükmetmek için sert bir üslup kullanır ve bu durumlar sizin canınızı sıkabilir.

 
3 . entry mete tarafından eklendi.        
Yeni evli olan çiftlere öneriler...

Evlilik ilk ayların da zorlu bir dönem olacağı için yeni evli çiftlerimize yazımız okumasını tavsiye ederiz. Yeni evlenmiş çiftler ilk bir yıl birbirine uyum süreci olarak adlandırdığımız dönemi atlatırlar. Fakat bu süreç onlar için biraz zorlu ve sıkıntılı geçebilir. Çünkü bireyler aileleri ile olan yaşamdan alıştıkları için üzerine aldıkları sorumlulukları kabullenmesi zaman alıyor. Bu zaman içerisin de maddi manevi değişiklikler onların üzerinde psikolojik olarak etki oluşturuyor.

Kültürel farklılıklar çiftin ne kadar uyumlu alacağını göstermektedir. Örneğin çiftin yaşam standartları ailelerinde de aynı ise alışmak o kadar kolay olacaktır. Aslında sorunun temeli iletişim eksikliğidir. Evliliğin ilk zamanların da iletişim çok önemlidir. Benim dediğim oldun diye diretmeyi ve sorunu konuşarak çözmeyi denemelisiniz. Konuşmayı yaparken suçlayarak ya da eleştiri yaparak dile getirmeyiniz. Sevgililik dönemleri içerisin de çözülmemiş sorunları evliliğinize taşımayın. Eğer çözemeyeceğiniz herhangi bir sorun ile karşılaştığınız da mutlaka bir uzman tarafından destek alınız. Bu süreç çift için önemli olup bunun geçeceğini ve evliliğinizin oturması için zaman gerektirdiğini unutmayınız.

 
4 . entry edip tarafından eklendi.        
İşte size bir fırsat! AŞIK olmak, sevmek ve sonunda evlenmek. Hiç tanımadığınız, tereddüt ettiğiniz erkekle bir ömür geçirmek.

Kolaymış gibi görünüyor ama evlilik aslında zoru başarmak. Tanıdığınız insan bir anda yabancı gibi görünebilir ya da değişebilir. Sürekli birlikte olmanın yarattığı sorunlarınız da olabilir. Ama siz bunları düşünmeyip gerçeklerden kaçma yolunu tercih ettiyseniz artık düşünmenin zamanı geldi.

- Bütün işleri bölüşüyor musunuz, yoksa hepsini yalnız başına ikinizden biri mi yapıyor? Eğer paylaşıyorsanız işleri neye göre paylaştığınıza bir bakın.

- İnsanlara tanışmanızı nasıl anlatıyorsunuz? Anlatırken hala heyecanlanıyor musunuz?

- Eşinizi kıskanıp, eşyalarını kontrol ediyor musunuz, yani onu gözlemliyor musunuz?

- Hiç sizinle sadece siz istiyorsunuz diye sevişti mi (kendisi istemeden)?

- Size kendi hayallerinden, ilerde yapmak istediklerinden hiç bahsetti mi?

- Planları ya da finansal hesapları kim yapar? Hep birbirinize mi yüklersiniz yoksa masa başına oturup birlikte mi hesaplarsınız?

- Her zaman yanınızda olmasını ister miydiniz? Aynı iş yerinde çalışmak gibi...

- Akşam işten eve dönerken eşinizi göreceğiniz için seviniyor musunuz, yoksa nasıl yemek hazırlayacağımızı mı düşünüyorsunuz?

- Eğer evlendiğiniz güne geri dönme şansınız olsaydı neleri değiştirirdiniz?

- Aynı şeyler için mi endişeleniyorsunuz, zevkleriniz aynı mı?

- Eşinizle restoranda otururken yaşlı bir çift gördüğünüzde, onların yaşına geldiğinizde de birlikte olacağınızı düşünüyor musunuz?

- Evlenerek hayallerinizden vazgeçtiğinizi, her şeyi ardınızda bıraktığınızı düşünüyor musunuz?

- Evliliğin, sevdiğinizle birlikte bir şeyler başarmak olduğuna inanıyor musunuz?

Çıkan cevaplardan dolayı paniğe kapılmayın. Yapacağınız tek şey eşinizi karşınıza alıp konuşmak ve onun düşüncelerini öğrenmek.

Eğer cevaplar size evliliğinizin ne kadar mükemmel olduğunu hatırlattıysa, güzel ve romantik bir gece hazırlayın ve eşinize sürpriz yapın. İlişkinizin değerini bilin, çünkü her evli çift sizin gibi değil!

 
5 . entry Hacer tarafından eklendi.        
EVLİ ERKEKLER NE İSTER?

Erkekleri anlamak zordur. Evli erkeklerin ise kendilerine has şifreleri vardır ve onları çözmek için tecrübe şarttır.
Evlendiğiniz erkeği zaman zaman anlayamadığınızı mı düşünüyorsunuz?

"Bunu yaparken ne düşünüyor" diye merak ediyorsanız işte size bazı ip uçları:

SİZİ SEVDİĞİNİN BELİRTİLERİ:
 • Alışveriş merkezinde saatlerce torbalarınızı taşıması ve sesini çıkarmadan tüm alışverişe eşlik etmesi
 • Sıcaktan bayılırken, sırf siz üşüyorsunuz diye yatağa bir battaniye daha eklemesi
 • Diyetinizi bozup, bir porsiyon tatlı yemeniz için sizi cesaretlendirmesi
 • Karşılık beklemeden akşam bulaşığını yıkaması.

ONU DUYGULANDIRAN ŞEYLER:
 • Düğün törenlerinde sizinle göz göze geldiği anlar
 • Uyurken kolunuzun göğsüne düşmesi
 • Filmde erkeğin kadına evlenme teklif ettiği sahne.

NE HEDİYE İSTER?
 • İçinde sizin en sevdiği fotoğrafınız olan bir çerçeve
 • İpekli kumaştan bir boxer
 • Futbolla ilgili herhangi bir şey
 • Liseden kalma eski moda koleksiyona renk getirebilecek yeni CD'ler
 • Uzaktan kumandası olan herhangi bir elektrikli alet
 • Barbekü ile ilgili herhangi bir şey.

NELER BAŞTAN ÇIKARIR
 • Tişörtünüzü giymeden, çıplakken önce rujunuzu sürmeniz
 • Buzdolabının açık kapağı önünde dondurma yemeniz
 • Göğüslerinizi büyük gösteren o harika sutyeninizle ütü yapmanız
 • Ter içinde spor kıyafetlerinizle ona az önce koşu bandında kırdığınız rekoru anlatmanız
 • Vücudunuzu kremlemeniz
 • Tüm cumartesi onun büyük beden eski tişörtüyle dolaşmanız
 • Bikini bölgenizdeki tüyleri aldırmak için bu gece işten eve gelişinizin biraz gecikeceğini söylemeniz
 • Sıcaktan bayıldığınız bir anda saçlarınızı bir anda toplamanız
 • Parmak uçlarınız üzerinde bir boy aynası karşısında vücudunuzu incelemeniz. Kendinizi hafifçe okşamanız.

SİZİ NE ZAMAN ANLAMAZ?
 • İki günlük bir tatil için neden yedi çift ayakkabıya ihtiyaç duyduğunuz
 • Sizi ağlatan kitaplar okumaktan neden hoşlandığınız
 • Postaneye giderken bile neden uzun süre saç yaptığınız
 • Tamirat işlerinde onun daha yetenekli olduğunda neden ısrar ettiğiniz
 • En sevdiği futbolcunun resminin aile fotoğraflarının yanında durmasına neden karşı olduğunuz.

 
6 . entry Karaca tarafından eklendi.        
Bu yazıda evlilik üzerine enteresan, komik çeşitlemelerin teşhis, tanım ve tedavilerini bulacaksınız. Evli bayanlar, baylar... okuyun bakalım, siz bunlardan hangi duruma dahilsiniz? Standart mı, marjinal mi yoksa hiç biri mi?

TEŞHİS STANDART EVLİLİK.
Tanım : Erkek, seçilmiş, kadın "görülmüş"tür. Erkek iş yerinde, kadın komşu günlerinde filan oyalanır. Akşam, televole seyredip, Sibel Can'ın aşk hayatına üzülürler. Evlilik hayatı, çocuk yapılana kadar tereddütlerle geçer. Çocuktan sonra "arada çocuk olmasa" tiribi hakimdir. Kadın çalışmadığı, erkek de evinde kadın olduğu için köledir. Bizatihi kurum 'efendi' olduğu için Camus'nün "efendisiz kölelik teoremi" asla geçerli değildir. Konu komşu, hısım akraba, her şeyin önündedir. Gelip çocuğa ismini bile onlar koyarlar.

Tedavi: Erken boşanma.

TEŞHİS: ENTEL EVLİLİĞİ.
Tanım : Erkek bir reklam ajansında art direktör, kadın da benzer bir ajansta müşteri temsilcisidir. Komşularını tanımaz, Yüzüklerin Efendisi okurlar. Çocuk yapmaya korkar, birbirlerine arada sırada çiçek filan alırlar. Arada bir girdikleri ilişkilere "kaçamak" deyip birbirlerine anlatmazlar. İlk "kaçamak"larında biraz bunalsalar da çabucak alışırlar. Sık kavga eder, kavgalarında Kate Millet'tan, Lynne Segal'den filan alıntılar yaparlar. "Evlilik kurumunun önemli olmadığını, asıl olanın aşk olduğunu" söylerler. Bu felsefelerinin günlük hayatlarındaki tek karşılığı yüzük takmamalarıdır. Genellikle kedi ya da köpek edinerek zavallı hayvanın da hayatını kaydırırlar. Nihai olarak zaten boşanırlar.

Tedavi: Erken boşanma.

TEŞHİS: MARJİNAL EVLİLİK.
Tanım: Laf olsun diye evlenilmiştir. Taraflar bunalım ve arızalıdır. Erkek ve kadının başka sevgilileri, bu sevgililerinin arasında da çapraz ilişkileri vardır. Arkadaş çevresi bir masanın etrafına toplandığında, kimin kiminle ne yaptığını çıkarmak, detaylı log analizleriyle bile pek anlaşılamaz. İlk birkaç ay sonrasında iktisadi, sosyal, psikolojik semptomlar azar. Kendilerini bir, hayatı sıfır zannederek başladıkları ilişki, atlıkarınca gibi dönmeye başlayınca bayar.

Tedavi: Erken boşanma.

TEŞHİS: MANTIK EVLİLİĞİ.
Tanım: Taraflar, birbirlerine "aşkla" değil, birtakım tablolarla bağlıdır. Matematik olarak birbirlerine uyduğunu düşünen çiftler, çevrelerindeki evliliklerden feci dersler çıkardıklarını düşünürler. Ders çıkarmaktan bir hal olan bu çiftler, kendi sıkıcı hayatlarını didaktik üsluplarıyla arkadaşlarına da aynen taşırlar. Üstelik, yıllarca direnebilirler. Ama biyoloji, matematik dinlemez. Olay, erkeğin penisinin başka bir kadın için hareketlenmeye başlamasıyla sarsılmaya kadının da aynı olaya iştirakiyle yıkılmaya başlar.

Tedavi: Erken boşanma.

TEŞHİS: KIYAK EVLİLİĞİ.
Tanım: Bilinen tek makul evlilik yöntemidir. Şöyle sebeplerle olabilir: Amerikan pasaportu almak, askerdeki tarafın çarşamba aksamları da çıkmasını sağlamak, çeşitli eş yardımlarından faydalanmak, memurlar için eş durumundan "kolay tayin" sağlamak, doğan bir çocuğa nüfus cüzdanı edinmek, ev kiralamak...

Tedavi: Gereksizdir.

TEŞHİS: GELENEKSEL EVLİLİK
Tanım: Kadının mazlum olduğu tek evlilik durumudur. Kadın, babadan kocaya teslim edilmiş, feministlere malzeme çıkarılmıştır. Kadın, hemen hemen yaşamaz. Erkek, eve ekmek ve tuz getirerek kendini iyi ve yeterli hisseder.

Tedavi: Derhal boşanma.

 
7 . entry Karaca tarafından eklendi.        
Erkekler sorumlulukların ilişkiyi bozacağını düşünüyor! Erkek için evlilik bilgiye dayalı bir tahminler dizisidir. Öte yandan, hepsi olmasa da bazı kadınlar için ise hayat sezgiden ibarettir.

Durumun erkekler için böylesine korkutucu olmasının nedeni de budur. Kadınlar durgun akan nehirde aheste kürek çekerken erkekler açık denizde bir başlarına kaldıklarını hissederler.

Erkeklerin bağlanmaktan bu kadar korkmalarının nedenini bir de kendi ağızlarından duymaya ne dersiniz? İşte erkeklerin evlilik öncesindeki korkulu itirafları:

1- O hayati cümleyi duymak 'Hastalıkta ve sağlıkta' (Gardiyan gelir, hapishane kapısı kapanır.)

2- Her milletten meyvelerin tadına bakma hayalinden vazgeçmek (Şahane bir aşk ve şehvet seline kapılıp bir çiçekten öbürüne konmak)

3- 'Ya?' kuruntusuna kapılmak (Ya başka bir kadına aşık olursam?)

4- Boşanmak (Yanlış ata oynamak gibi)

5- Anne-babanın başarısız evliliklerini tekrarlamak (ya da anne-babanın mutlu evliliğini tekrarlamak, günün birinde karısına 'Meleğim', 'Balım' ya da 'Aşkım' diye hitap etmek)

6- Başkanlık mevkinden ve eğlence şirketi müdürlüğünden feragat etmek. Sonra da uzlaşma denen şirketin yönetim kuruluna hesap vermek zorunda kalarak, her kararın günün birinde insanın neşesini kaçıran bir teftişten geçeceğinin tamamen bilincinde olmak.

7- Evcilleştirilen Kocalar Kardeşlik Derneğinin aktif üyelerinden biri haline gelmek.

8- Ezbere bir hayat (sıkıntı, fazla yüzgöz olma ve sıradanlık)

9- Sükunet, denetim, boş alan, mahremiyet, bütün gece spor kanalı izlemek, ahbaplarla poker, sigaradan alınan bir fırt, leş kokan spor ayakkabılar gibi nimetlerden feragat etmek.

10- Misafir odasında başlayıp kanepede devam eden erotizmden vazgeçerek düzenli ve renklilikten uzak bir seks hayatına adım atmak.

Erkekler, evlilik bağıyla bağlanmaktan korktuklarını tavırlarıyla sergilerler...

 
8 . entry Vedia tarafından eklendi.        
Evlilik deyince aklıma büyük bir çember geliyor. Bekarlar için bu çember çok çekici, içine girip parçası olmak istiyorlar. Evliler için ise dar ve sıkıcı. Kaçıp kurtulmak istiyorlar.

Evlilik bir sahne şovu. Tüm yakın çevreniz kırmızı kadife perdeli küçük bir tiyatronun en ön sırasında pür dikkat sizi izliyor. İlk ciddi sahne teklif sahnesi. Perde açılıyor, hayat boyu sürecek ya da sürmeyecek şovunuz başlıyor. Tüm gözler sizde.

Filmlerde gördüğümüz gül yapraklı evlilik teklifi sahneleri kadınların aklında, hayallerinde ve kalbindedir. Hani erkeğin tüm hünerlerini gösterdiği, evlilik teklifini edip aynı zamanda da gül yapraklarını tavandan yağdırdığı sahne. Eminim öyleleri vardır ama buraya düşmez. Zaten öyle kadınlar mutludur. Hem yaratıcıyı hem program yapanı hem de gül yağdıranı bulmuşlar, daha ne?

Buraya konu olanlar benim şanssız ilham perilerinin, sizin ve benim payıma düşenler. Tuhaf evlilik teklifi antolojisini yaşayanların ağzından hiç abartmadan yazıyorum. Dipnotlar - - arasında.

Teklifi yapan erkekler teklif şekillerine göre sınıflandırılabilirler. İlk örnek aklına esip ortada fol veya yumurta yokken teklif edenlerden.

Yakın arkadaşlarımdan bir kadın uzun zamandır görüştüğü bir arkadaşıyla –aralarında flört, kurlaşma yada herhangi bir şey yok- buluşmuş. Kahve içmişler – erkek tamamen ayık-, sohbet etmişler. Eve dönüş yolunda adam sana çok önemli bir şey söyleyeceğim diye gevelemeye başlamış. Ne diyeceksin demesine kalmadan, ağzından baklayı çıkartmış adam;
‘Evlen benimle!’
Şaşkınlığından sıyrılıp ‘nasıl yani, yüzük nerede?’ diye sormuş kadın.
‘Sen evet de, yüzük kolay’ demiş adam.
‘Şimdi evet dersem nereden alacaksın?’ diye üstelemiş kadın, cevap yok.
En sonunda kendi kendine cevaplamış, nöbetçi kuyumcudan mı!

İkincisi yol-yordam ve ne istediğini bilmeyen, hayattaki duruşu belirsiz şaşkınlardan. Cep telefonuna mesajla veya e-mail yoluyla ‘işte ben seni şöyle seviyorum, böyle şahanesin, ben bu teklifi başka yerlerde yapmak isterdim, ama ne yapalım, benimle evlenir misin?’ şeklinde evlenme teklifi alan da var. Mesajı görene kadar bende inanmamıştım. Sonra gördüm. İnandım. O oğlanla ilgili bir sürü yorum yaptım ama buraya yazılmaz.

En şahanesini sona sakladım. Sonuncusu da hilebazlığını incir yaprağı ile örtmeye çalışanlardan. Bir ilham perimle sevgilisi farklı şehirlerde yaşıyor. Hafta sonları şehirler arası yol yapıp görüşüyorlar. Fakat adam baharın gelmesi ile birden dalgıçlığa merak sarıyor. Patlak kulak zarı ile her hafta sonu kendini Orta Anadolu’dan Akdeniz kıyılarına atıyor. Dalmayı öğreniyor. Kulak zarını merak edip soran ilham perime de ‘Fazla derinlere inmiyorum ama’ diyor. Neyse, ardı ardına gelen ve dalmaya harcanan dördüncü hafta sonundan sonra, arıza çıkıyor. Evlilik karşıtı, bu konuyla ilgili tek kelime konuşmaktan sakınan erkeğin savunması: ‘Aslında ben sana suyun altında evlenme teklif edecektim de onun için çalışıyordum’ . Bak sen şimdi. Biz bunların kıymetini bilmiyoruz mu ne? Eminim poposu hala acıyordur.

Teklif ilk sahne de, önemli. Tavandan yağan güller konusunda idare edebiliriz ama üstte yazanlar gibi de olmasın bir zahmet. Hazırlıksız, -armut piş ağzıma düş mentalitesi içinde. Erkekler anlamıyorlar ama evlilik bu, romantizm evlenince zaten bitecek. Başta biraz olmasının hiç zararı yok. Gerçi evliliği ‘yemeğim pişsin donlarım yıkansın’ şeklinde değerlendirenler teklif konusunda da ancak bu kadar maharet gösterebiliyorlar demek. Anlayışlı olmak ve onlardan uzak durmak lazım.

Bunlar var ya bunlar, utanmasalar -sen git evrakları hazırla, gelinliği giy, evlen, düğün dernek ne istiyorsan yap, gel- ben evde yatıyorum bile derler. Evlerden uzak...

 
9 . entry Olgu tarafından eklendi.        

En son oluşturulan listeler.

Listelik, kullanıcılar tarafından oluşturulan ve oylanan, içerikler ile para kazanılabilen ücretsiz bir liste platformudur.

Listelik ile her konuda bir liste oluşturabilir, mevcut listelere yeni öge/entry ekleyebilir, yorum yapabilir, mevcut liste ögelerini oylayabilir ve daha bir çok şey yaparak topluluğumuza katkıda bulunabilirsiniz.

İçeriklerinizi premium içerik olarak ekleyebilir ve satabilir, listelere entryler ekleyerek, yeni listeler oluşturarak veya diğer yöntemler ile kredi/puan kazanabilirsiniz. Kazandığınız kredi/puan bakiyeleriniz ile para kazanabilirsiniz. Hadi birlikte her şeyin listesini yapalım!

Kredi/Puan miktarınız

Kredi/Puan
0
Üst Bottom