Refik Halid Karay’ın kaleminden nostaljik yemek tarifleri listesi

Mürebba tarifi.
Listelik

Mürebbayı bilmen lazım, macun ile pelte arasında çok şekerli ve pek koyu bir tatlı… Kaşıkta sıvaşır kalır, yalamakla temizlenmez; dilini törpü gibi üzerinden sık sık ve sıkıca geçirmek; adeta eğelemek icap eder, ta ki kaşığın madeni meydana çıkıp parlamaya başlasın. Terbiye mani olmasa iyisi parmağını banmaktır; o zaman hem lezzetli katmerleşir, hem dilin zahmeti azalır. (Modern Su Perisi; Tanıdıklarım)

 
2 . entry şule tarafından eklendi.        
Zeytinyağlı ıspanak kökü tarifi.
Listelik

Eski İstanbul kara kışla bembeyaz karı görür görmez evvela gırtlak merakına düşerdi. Mutedil havalarda ekseriyetle pek hafif yemekleri, sebze ve tatlıları, mesela asma yaprağıyla ufacık et dolmasını, kuru bamyalı ebegümeci ve zeytinyağlı ıspanak kökünü tercih eden, terbiyeli kereviz, sigara böreği, kayısı hoşafı gibi yarı çerez, sudan şeylerle avunan halk kar yağar yağmaz ağır yemeklere can atardı. (Kar Ve Kış; Bir Avuç Saçma)

 
3 . entry şule tarafından eklendi.        
Fırında kefal pilakisi tarifi.
Listelik

Kış yemekleri arasında midye ve balık dolmalarının da mühim mevki vardı; fırında kefal pilakisi, nohutlu işkembe yahnisi, Çerkez tavuğu, paça, yoğurtlu kebap da ağır yemekler meyanında sayıldığından bunlara sıra geldiğini ancak kar ve kara yel ihtar ederdi. (Kar Ve Kış; Bir Avuç Saçma)

 
4 . entry şule tarafından eklendi.        
Çılbır tarifi.
Listelik

Evde kaldığım bir gün; canım bir çılbır yapmak, bir çılbır yemek istiyor. Mutfaktayız; su tencerede kaynamaya başladı, yumurtaları o narin kırılışıyla birbirine vurup birer birer, intizamla diziyorum. İşte hoplamaya başladılar, hizmetçi suyunu süzerken ben yağını kızdırıyorum… İştah veren hoş, sıcak rayiha… Yoğurt döküldü… Kırmızı biber hazır… (Hiçten Saadetler; Ay Peşinde)

 
5 . entry şule tarafından eklendi.        
Tahin helvası tarifi.
Listelik

“Kaça?”dedim. Hiç de pahalı değilmiş… Yarım okka kestirdim. Bıçak kıtırdayarak sol tarafını ayırdı. Adeta özlemişim, parmaklarımı uzattım, ufak bir parçasını ağzıma attım. Bilmem anladınız mı, tahin helvasından bahsediyorum; tahin helvası çıktı; kışa girdik demektir. (Yeni Bir Abide; Ago Paşa'nın Hatıratı)

 
6 . entry şule tarafından eklendi.        

En son oluşturulan listeler.

Listelik, kullanıcılar tarafından oluşturulan ve oylanan, içerikler ile para kazanılabilen ücretsiz bir liste platformudur.

Listelik ile her konuda bir liste oluşturabilir, mevcut listelere yeni öge/entry ekleyebilir, yorum yapabilir, mevcut liste ögelerini oylayabilir ve daha bir çok şey yaparak topluluğumuza katkıda bulunabilirsiniz.

İçeriklerinizi premium içerik olarak ekleyebilir ve satabilir, listelere entryler ekleyerek, yeni listeler oluşturarak veya diğer yöntemler ile kredi/puan kazanabilirsiniz. Kazandığınız kredi/puan bakiyeleriniz ile para kazanabilirsiniz. Hadi birlikte her şeyin listesini yapalım!

Kredi/Puan miktarınız

Kredi/Puan
0
Üst Bottom