Atasözü hakkında bilgiler listesinde eklenen entryler
 
Atasözü ne demektir?
Atasözü, aslında çok detaylı olan bir konuyu kısa ve öz bir şekilde anlatmak, içinde bulunulan veya yaşanılan durumu özetlemektir.

Atasözü isminden anlaşılacağı gibi ATA-SÖZÜ olarak hecelenebilir ve atalarımızın, büyüklerimizin, geçmişlerimizin kullandığı sözler olarak da nitelendirilebilir. Malum eski insanlar, yaşadıkları tecrübeleri bu tür özlü söz haline getirip, nesilden nesle aktarmışlardır, ve bu atasözleri aslında bizlere birer mirastır.

Bir atasözü içerisinde bulunan kelimeler, tamamen bir anlamı ifade etmektedir. Bu ifadeler kimi zaman mecazi anlamlar da olabilirler. Atasözleri de deyimler gibi anlam ifadelerini kendi içerisinde barındırabilirler. Atasözleri bir yargıyı ifade edebilmektedir.

Atasözleri, kültürü aktarmak içinde kullanılır ve yukarıda belirttiğimiz gibi bir miras olarak varsayılabilir. Mesela “Ev alma komşu al” atasözü, aslında bir çok anlamı da beraberinde getirmektedir, aynı zamanda geçmişte yaşanılan durumlardan dolayı ortaya çıkmıştır. Yani iyi bir komşunun önemini belirtmektedir. Detaylarına inildiğinde bir çok anlam türeyebilir.
 
2 . entry mete tarafından eklendi.        

Atasözü hakkında bilgiler listesiyle ilgili bildiklerinizi paylaşarak liste içeriğine katkıda bulunun.


Atasözü hakkında bilgiler listesine benzer listeler için tıklayın.

En son oluşturulan listeler.

Listelik, kullanıcılar tarafından oluşturulan ve oylanan, içerikler ile para kazanılabilen ücretsiz bir liste platformudur.

Listelik ile her konuda bir liste oluşturabilir, mevcut listelere yeni öge/entry ekleyebilir, yorum yapabilir, mevcut liste ögelerini oylayabilir ve daha bir çok şey yaparak topluluğumuza katkıda bulunabilirsiniz.

İçeriklerinizi premium içerik olarak ekleyebilir ve satabilir, listelere entryler ekleyerek, yeni listeler oluşturarak veya diğer yöntemler ile kredi/puan kazanabilirsiniz. Kazandığınız kredi/puan bakiyeleriniz ile para kazanabilirsiniz. Hadi birlikte her şeyin listesini yapalım!

Kredi/Puan miktarınız

Kredi/Puan
0
Üst Bottom