Sağlıklı vücuttan anladığımız nedir? Ya da ne olabilir?
Listelik

Genel bir bakış açısı zayıf bir görünüme sahip olmanın sağlıklı bir vücudumuz olduğu yönündedir. Tam olarak geçerli bir cevap olmasa da doğru bir bakış açısıdır. Şöyle düşünürsek buna hak verebilirsiniz. Kilolu bir insan sağlıklı mıdır? Büyük olasılıkla değildir. Genel olarak insanlar sahip olduğu vücut ölçülerini çok fazla beğenmiyorlar. Özellikle kadınlar bu konuda daha dertli gibi gözüküyor.

Özellikle yaz aylarında kilo vermeye daha istekli oluruz. Bunun nedeni kışın giysilerimiz sayesinde çok fazla gözümüze batmaz. Ama havalar ısınmaya başladıkça kıyafetlerimiz inceldikçe bu sorun olmaya başlar. Örneğin; kirli bir odada olduğumuzu düşünelim. Oda karanlık olduğunda, odanın kirli olması gözümüze batmaz. Ama aydınlık olunca çok fazla göz temasından dolayı ortamın kirli olması bizi rahatsız eder. Bunun nedeni bir şeyle çok fazla karşı karşıya kalınca bilincimizin uyarılması olabilir. Kilolarımızdan kurtulmanın yollarından bahsetmeye başlarsak nedense aklıma ilk “kendine inan” argümanı geliyor. Çünkü her zaman başlangıç noktası kişinin kendine olan inancıdır. Zayıflamak için karar vermemizde çok önemlidir. Önerilere devam edersek bunların başında yağlı, unlu, bol tuzlu ürünlerden kesinlikle uzak durmalıyız.

Sağlıklı yiyecekleri hayatımıza almalıyız. Sebze ağırlıklı beslenmeliyiz. Gün içinde en az iki buçuk litre su içmeliyiz. Suyun vücuttan ödem atıcı etkisi vardır. Yemeklerden önce bir bardak su içmemiz daha az yemek yememize ve çabuk doymamıza neden olur. Bir diğer öneri ise fastfood, tatlı özellikle şerbetli tatlılardan olabildiğince uzak durmalıyız. Geç saatlerde yemek yememeliyiz. Akşam altıdan sonra yediğimiz yemeklerin vücuttan atılımı, sindirimi zor olmaktadır. Gün içerisinde kahvaltı kesinlikle yapılmalıdır. Zayıflamak hiçbir şey yememekle olmuyor. Aksine çözümü sağlıklı beslenmekten geçiyor. Sık sık, az az yemeliyiz.

 
2 . entry damla tarafından eklendi.        
Evet balık etli bayanlar zayıflamak ve 15 dakika da forma girmek ister misiniz?

Günde 15 dakika yaparsan forma girebileceğin hareketlerle baş başa bırakıyorum seni uygulamaya başla bence.

Her iki eline bir çift dambıl alarak bacaklarını kalça genişliğinde aç. Dizlerini hafifçe kırarak, belini vücut yere paralel olana kadar bük. Pozisyonu koruyup dambılları kaburgana doğru kaldır. Dambılları tekrar indirirken topuklara bas ve ayağa kalk.

Ayaklarını büyük bir egzersiz topuna, ellerini de yere koyarak sınav pozisyonuna geç. Kalçanı yukarı kaldırırken topu kendine doğru yaklaştır, bacakların dümdüz olmalı. Biraz bekleyip tekrar başlangıca dön ve bir şınav çek.

Ellerine bir çift dambıl alarak omuz üstüne kaldır. Dizlerini bükerek çömel kalçalar yere paralel olmalı. Kalkarken dambılları da iyice yukarı kaldır. Biraz bekleyip dambılları tekrar omuz hizasına indir.

Ellerine bir çift dambıl alıp bacaklarını kalça genişliğinden biraz daha fazla açarak sınav pozisyonuna geç. Dambıllardan birini yukarı doğru kaldırırken karın kaslarını iyice sık. Biraz bekleyip dambılı indir, sonra da diğerini kaldır.

Bacakları kalça genişliğinden biraz daha fazla açarken dambıllar da dizlerin arasında olmalı. Dizlerini bük, kalça yere paralel olsun. Yukarı kalkarken dambılları omuz hizasına getir. Başlangıca dön.

Ellerine bir çift dambıl alarak bacaklarını kalça genişliğinde aç. Belini büküp öne doğru eğilirken dizlerini de hafifçe kırmalısın. Ağırlık bacaklarda olmalı. Pozisyonu korumalısın. Şimdi dambılları kaburgana doğru kaldır. Vücudunu tekrar doğrulturken dambılları da yukarı kaldır.

Sağ eline bir dambıl alarak sol ayağını bir step tahtasına koy. Ağırlığını sol ayağa verip yükselirken dambılı iyice yukarı kaldır. Başlangıca dön. 10 kez tekrarladıktan sonra, hareketi sağ ayağını step tahtasına koyarak tekrarla.

Sol eline bir dambıl alarak büyük bir egzersiz topuna uzan, kalça dizlerle aynı hizada olmalı. Dambılı iyice yukarı kaldır. Sağ elle sol bileğini kavrayarak vücudunu sola döndür, kalçaların pozisyonunu bozma. Omuzlarını topa değdirerek dambılı aşağı indir. Hareketi sol kolunla tekrarlayıp sonra tekrar sağ tarafa geç.

 
3 . entry Dalya tarafından eklendi.        
Zayıflamak için kesinlikle yapılması gereken 9 şey.

Evet beyler bayanlar artık zayıflama zamanı. Ve işte zayıflama yöntemleri!
  • Günde en az 2 litre su içmelisin!
  • Günde 3 öğün düzenli olarak yemek yiyin!
  • Hamur işleri ve tatlılardan mümkün olduğunca geri dur!
  • Her gün düzenli olarak spor yapmaya özen göster!
  • Uykunu düzenli hale getir ve sağlıklı olabilmek için günde en az 7 – 8 saat uyu!
  • Yemeklerini kendi evinde kendin yapmaya özen göster!
  • Bol bol meyveler ve sebzeler tüketmelisin!
  • İşe ya da alışverişe giderken yürüyerek gitmeyi tercih edebilirsin!
  • Fast food tarzı yiyeceklerden olabildiğince uzak dur!

 
4 . entry Balca tarafından eklendi.        

En son oluşturulan listeler.

Listelik, kullanıcılar tarafından oluşturulan ve oylanan, içerikler ile para kazanılabilen ücretsiz bir liste platformudur.

Listelik ile her konuda bir liste oluşturabilir, mevcut listelere yeni öge/entry ekleyebilir, yorum yapabilir, mevcut liste ögelerini oylayabilir ve daha bir çok şey yaparak topluluğumuza katkıda bulunabilirsiniz.

İçeriklerinizi premium içerik olarak ekleyebilir ve satabilir, listelere entryler ekleyerek, yeni listeler oluşturarak veya diğer yöntemler ile kredi/puan kazanabilirsiniz. Kazandığınız kredi/puan bakiyeleriniz ile para kazanabilirsiniz. Hadi birlikte her şeyin listesini yapalım!

Kredi/Puan miktarınız

Kredi/Puan
0
Üst Bottom